OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Krotenie anduliek

Vitajte na stránke andulka-vlnkovana.wbl.sk v sekcii Krotenie anduliek

Krotenie anduliek

 

Vždy, keď ste v blízkosti klietky, milo sa prihovárajte svojej andulke. Zo začiatku skúste pomalými pohybmi položiť ruku na klietku, prípadne ju vložiť do nej. Ak sa andulka na vás zaženie zobákom, prípadne sa splaší, nič si z toho nerobte, zvykne to byť normálna reakcia.

 Vezmite si do rúk malý klas senegálskeho prosa, mesiačik jablka alebo púpavový lístok ponúknite jej jedloa pomaly ho ponúknite andulke v klietke. Možno bude chvíľu iba z konca bidielka na ruku zazerať, ale po chvíli sa odváži, pristúpi bližšie a skúsi si zobáčikom niečo uchmatnúť a hneď sa uchýli zasa na svoje bezpečné miesto. Nestrácajte trpezlivosť a ponúkajte andulke dobroty aj naďalej. Možno za krátky čas, možno o niečo dlhšie nájde odvahu a pristúpi k vašej ruke úplne blízko a začne z nej opatrne a potom bez zábran jesť. Ponúknite jej vtedy prst, na ktorý vám sadne a bude jesť ďalej. Niektorí chovatelia odporúčajú nedať andulke napríklad za dve až štyri hodiny jesť do kŕmitka a ponúkajú jej potravu iba v ruke. Niektoré andulky si na ruku takto privyknú skôr, no niektoré nie. Záleží to od jej povahy, génov, vašej trpezlivosti a prostredia, v ktorom sa nachádza.nechajte ju "zoznámiť" sa s vašou rukouJa s takýmito praktikami nesúhlasím. Pri väčšej trpezlivosti a snahe si vaša andulka cestu k vám nájde aj bez takýchto "nútených hladoviek". Aj keď musím pripustiť jeden fakt, a to je ten, že poniektoré andulky, hlavne kupované v obchodoch z veľkých voliér a hlavne staršie ako pol roka si na ľudskú spoločnosť zvykajú o dosť pomalšie a ťažšie. Ale nikdy netreba zúfať. Stačí trpezlivosť a láska.

 
         Ak si teda vaša andulka začala zvykať na vašu ruku a vylezie si v klietke aj na váš prst, skúste jej dávať do klietky svoju ruku bez jedla s tým, že jej ponúknete iba prst, na ktorý si vylezie. Ak ste uspeli, skúste pomaly ruku aj s andulkou vyťahovať z klietky von. Buď vám andulka zostane na prste sedieť, skočí späť do klietky alebo sa rozletí do miestnosti. Nenaháňajte ju, nechajte ju v kľude sadnúť na nejaké miesto, odkiaľ vás bude pozorovať. Skúste ju prilákať nejakou dobrotou, prípadne choďte k nej a ponúknite jej svoj prst znovu aj mimo klietky. Ak si na neho sadne aj tam, vyhrali ste... Vaša andulka vám dôveruje.
 
  Užitočná rada: potravu ponúkajte andulke iba v klietke v jej kŕmitkach, alebo iba z vašej ruky. Andulka sa naučí, kde má hľadať potravu a bude vás vyhľadávať a naučí sa chodiť sama do klietky. Stane sa, že zo začiatku sa jej samej do klietky veľmi chcieť nebude. Nenaháňajte ju po miestnosti, mohli by ste úplne stratiť jej dôveru a všetka vaša snaha a privykanie by vyšla navnivoč. Nechajte andulku v izbe do zotmenia a potom ju opatrne chyťte a vložte do klietky.
Ďalšia užitočná rada: činnosti okolo klietky (upratovanie, výmena krmiva, ponúkanie jedla andulke) robte približne v rovnakom čase. Andulka si na to zvykne, prestane sa plašiť a bude vám dôverovať.
 
 
 

Čím sa andulka cíti ohrozená a ako môžete stratiť jej dôveru?

    Andulky sú od prírody konzervatívne stvorenia a nedôverujú zmenám. To platí pre všetky predmety v klietke, najbližšie okolie, ľudí okolo seba a hlavne aj váš zovňajšok. Moje andulky sa veľakrát báli vojsť do klietky len preto, že som im vymenila bydlá alebo hračky. Stačilo aj, že som mala nalakované nechty na rukách, prsteň, hodinky, pestrejšie oblečenie, už sa na mňa pozerali s nedôverčivosťou a trvalo určitú chvíľu, kým ma prijali za "svoju" a vystrájali pri mne ako pred tým.
    Vyvarujte sa chytania andulky do rúk. Andulky hlavne neskrotené majú z ľudských rúk veľkú hrôzu ba až panický strach. Chytiť môžete až andulku, ktorá vám dôveruje. Musíte sa však pripraviť na to, že nejaký čas sa po chytení bude k vám vaša andulka správať placho, nedôverčivo, niekedy aj urazene. Časom ju to ale prejde a bude z nej zasa ten starý dobrý spoločník a dôverník...núkajte im obľúbené hračky
Upozornenie: Nikdy nepúšťajte andulku z klietky skôr, kým si na ňu nezvykne a neosvojí si prostredie v ktorom sa nachádza a nezvykne si na ľudí v jej prítomnosti!!! V takom prípade by si mohla pri strmhlavom vystrašenom prelete miestnosťou ublížiť. A ďalej. NIKDY andulku nechytajte počas letu. Nie je pre ňu nič horšie, než byť odchytenou takýmto spôsobom. Niektorí zvyknú andulky naháňať po miestnosti, chytať ich do sieťok, hádzať po nich napr. utierky a podobné veci. Toto tiež NIKDY nerobte. Ak vaša andulka vyletí z klietky a nechce ísť do nej späť, počkajte kým sa zotmie, potom ju môžete kľudne chytiť a vložiť ju do jej klietky. Pred vypustením andulky z klietky skontrolujte všetky okná, prípadne iné únikové priestory, cez ktoré by sa mohla dostať von, pretože z vlastných skúseností viem, že chytanie andulky po sídlisku prípadne v okolí rodinných domov nie je žiadna zábava a nemusí sa skončiť vždy šťastne.

 
       Andulka a hry s ňou
    Vaša andulka vám už dôveruje, zvykla si na svoje nové prostredie a zaujíma ju všetko, čo sa okolo nej deje a všetko čo sa dostane k jej dosahu. Už o niekoľko dní zistíte, že vaša andulka veľmi hravým a naozaj "živým" spoločníkom. Jej hlasné hlasové prejavy ste už určite spoznali, hlavne v skorých ranných, popoludňajších a večerných hodinách. Zistili ste určite aj to, že váš miláčik devastuje všetky kvety vo svojom okolí, preto vám odporúčam aby ste ich radšej odstránili, keďže niektoré sú pre ňu aj smrteľne jedovaté. Našli ste ohryzenú omietku na stene v blízkosti klietky alebo nad dverami, kde vaša andulka rada vysedáva? Nič mimoriadne. guličky majú andulky veľmi radyAndulky proste musia "ochutnať" všetko na čo ich zobáčik natrafí a keď im to zachutí, s chuťou sa do toho znovu a znovu púšťajú. Je preto dobré, aby ste sa svojej andulke pravidelne venovali, aby sa nestihla nudiť. V čase, keď je doma sama, si vašu spoločnosť vyhradí hračkami, ktoré má v klietke. Moja rada znie: Nenechávajte andulku vo vašej neprítomnosti vypustenú mimo klietky, aj keď to mnohí ľudia robia. Nikdy neviete, čo sa jej môže mimo klietky stať. Druhá vec... Ak je vaša andulka väčšiu časť u vás doma sama, hračky a vy nestačíte. Odporúčam približne po troch mesiacoch ak už je vaša andulka krotká, zaobstarať jej partnera (nemusí byť opačného pohlavia). Druhá andulka sa od tej prvej naučí všetkému a bude vám taktiež dôverovať.
andulky fascinujú gombíky, lesklé plochy a zrkadielka
    Takže, čo máte robiť, aby sa vaša andulka nenudila? Je veľa spôsobov. Títo temperamentní a inteligentní vtáci plní energie sa potrebujú hrať a potrebujú svojho partnera - človeka, aby svoje nadanie zmysluplne využili. Obľúbenou hračkou mnohých anduliek je zrkadielko so zvončekom. Pred ním dokáže andulka stráviť doslova celé hodiny a pohľad na ne, ako sa pred ním predvádzajú, rozprávajú sa so svojím obrazom, kŕmia ho (prevažne samčekovia), ťukajú do zvončeka a nechajú si ho víriť okolo hlavy, je neskutočný. Ja sa na toto dokážem pozerať každý deň aj celé hodiny. Stáva sa, že andulky si zvyknú akúkoľvek vec považovať za náhradného partnera (a to nemusí byť iba sama andulka, aj keď ich je v klietke viac).andulky milujú všetko lesklé Moje andulky sa vedia vyblázniť či už s prepisovacím perom, mobilom, fotoaparátom, počítačovou myškou, mojou retiazkou na krku a ruke alebo náušnicami. Tieto veci ich dokáže neskutočne upútať a neustále sa k nim vracajú. Buď ich "kŕmia", tokajú pri nich, ťahajú ich, stláčajú gombíky, no proste vybláznia sa s nimi do sýtosti. Veľmi obľúbenou hračkou andulky jej aj mäkká gumená alebo plastová mriežkovaná gulička, vo vnútri ktorých je malá rolnička.

            Môj Nico mi takúto guličku stále zobáčikom posunie, aby som mu ju vrátila späť, tancuje okolo nej, toká pri nej, podskakuje a zasa mi ju prikotúľa, aby som ju ja pokotúľala k nemu. Mali by ste vtedy vidieť tú jeho radosť a zápal s akým ju prenasleduje.